RPC2512JT220R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC2512JT220R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 220 OHM 5% 1.5W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
711.2μm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Series :
RPC
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
500V
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
220Ohm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Power Rating :
1.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RPC2512JT220R
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512JT220R
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 220Ohm, ±5%, -55°C~155°C