RPC2512JT10R0
Mfr.Part #
RPC2512JT10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1.5W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10Ohm
Working Voltage :
500V
Composition :
Thick Film
Height :
711.2μm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1.5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1.5W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%