RPC2512FT82R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC2512FT82R5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 82.5 OHM 1% 1.5W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RPC
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
500V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
82.5Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1.5W