RPC20433JTP
Mfr.Part #
RPC20433JTP
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 43K OHM 1/4W 5% 0805
Manufacturer :
Kamaya
Resistance :
43 kOhms
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RPC20433JTP
Kamaya RPC20433JTP
RPC Series, Thick Film, 43 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C