RPC2010JT750R-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT750R-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 750 OHM, 5%, 1
RPC
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
2.5 mm
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
750 Ohms
Voltage Rating :
400 V
Power Rating :
1 W
Technology :
2
Application :
High Power
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
5 mm
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Datasheets
RPC2010JT750R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT750R-HP
RPC Series, Thick Film, 750 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C