RPC2010JT620R-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT620R-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 620 OHM, 5%, 1
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
620 Ohms
Voltage Rating :
400 V
Height :
0.55 mm
Application :
High Power
Power Rating :
1 W
Termination Style :
SMD/SMT
2010 (5025 Metric)
Width :
2.5 mm
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Technology :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
5 mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RPC2010JT620R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT620R-HP
RPC Series, Thick Film, 620 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C