RPC2010JT3R00-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT3R00-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 3 OHM, 5%, 1W
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1 W
Length :
5 mm
Resistance :
3 Ohms
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
400 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
High Power
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
2.5 mm
Datasheets
RPC2010JT3R00-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT3R00-HP
RPC Series, Thick Film, 3 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C