RPC2010JT300K-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT300K-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 300 KOHM, 5%,
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
1 W
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
5 mm
Technology :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
400 V
Height :
0.55 mm
Width :
2.5 mm
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Resistance :
300 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Datasheets
RPC2010JT300K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT300K-HP
RPC Series, Thick Film, 300 kOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C