RPC2010JT270K-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT270K-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES, PULSE, 2010, 270 KOHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Application :
High Power
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
2.5 mm
Resistance :
270 kOhms
Height :
0.55 mm
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
RPC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
5 mm
Voltage Rating :
400 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1 W
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RPC2010JT270K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT270K-HP
RPC Series, Thick Film, 270 kOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C