RPC2010JT240R-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT240R-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 240 OHM, 5%, 1
Resistance :
240 Ohms
Voltage Rating :
400 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Width :
2.5 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
Length :
5 mm
Power (Watts) :
1W
Application :
High Power
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Technology :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Number of Terminations :
2
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
1 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RPC2010JT240R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT240R-HP
RPC Series, Thick Film, 240 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C