RPC2010JT1R20-HP
Mfr.Part #
RPC2010JT1R20-HP
Description
RES, PULSE, 2010, 1.2 OHM, 5%, 1
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
1.2 Ohms
Power Rating :
1 W
Application :
High Power
Height :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
Technology :
Power (Watts) :
1W
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
RPC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
2.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Voltage Rating :
400 V
Ratings :
AEC-Q200
Length :
5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
RPC2010JT1R20-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT1R20-HP
RPC Series, Thick Film, 1.2 Ohms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C