RPC2010JT1K20-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC2010JT1K20-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 2010, 1.2 KOHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Failure Rate :
Series :
RPC
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.2 kOhms
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RPC2010JT1K20-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010JT1K20-HP
RPC Series, Thick Film, 1.2 kOhms, 1W, ±5%, -55°C ~ 155°C