RPC2010FT68R0-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC2010FT68R0-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 2010, 68 OHM, 1%, 1W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Ratings :
AEC-Q200
Length :
5 mm
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
68 Ohms
Power (Watts) :
1W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
High Power
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
400 V
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.55 mm
Failure Rate :
Power Rating :
1 W
Width :
2.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RPC
Datasheets
RPC2010FT68R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC2010FT68R0-HP
RPC Series, Thick Film, 68 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C