RPC1210JT91K0-HP
Mfr.Part #
RPC1210JT91K0-HP
Description
RES, PULSE, 1210, 91 KOHM, 5%, 0
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Application :
High Power
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Length :
3.2 mm
Resistance :
91 kOhms
Tolerance :
±5%
Width :
2.5 mm
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Voltage Rating :
200 V
Datasheets
RPC1210JT91K0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT91K0-HP
RPC Series, Thick Film, 91 kOhms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C