RPC1210JT560R
Mfr.Part #
RPC1210JT560R
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, PULSE, 1210, 560 OHM, 5%, 0
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Width :
2.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
560 Ohms
Height :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Length :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Application :
Automotive Grade
Datasheets
RPC1210JT560R
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT560R
RPC Series, Thick Film, 560 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C