RPC1210JT47R0-HP
Mfr.Part #
RPC1210JT47R0-HP
Description
RES, PULSE, 1210, 47 OHM, 5%, 0.
Voltage Rating :
200 V
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Application :
High Power
Failure Rate :
Resistance :
47 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Length :
3.2 mm
Width :
2.5 mm
Height :
0.55 mm
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Datasheets
RPC1210JT47R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT47R0-HP
RPC Series, Thick Film, 47 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C