RPC1210JT36R0
Mfr.Part #
RPC1210JT36R0
Description
RES, PULSE, 1210, 36 OHM, 5%, 0.
Voltage Rating :
200 V
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Resistance :
36 Ohms
Application :
Automotive Grade
Width :
2.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height :
0.55 mm
Length :
3.2 mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RPC1210JT36R0
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT36R0
RPC Series, Thick Film, 36 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C