RPC1210JT30R0-HP
Mfr.Part #
RPC1210JT30R0-HP
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, PULSE, 1210, 30 OHM, 5%, 0.
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Tolerance :
±5%
Width :
2.5 mm
Voltage Rating :
200 V
Resistance :
30 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Length :
3.2 mm
Application :
High Power
Height :
0.55 mm
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RPC1210JT30R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT30R0-HP
RPC Series, Thick Film, 30 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C