RPC1210JT300R-HP
Mfr.Part #
RPC1210JT300R-HP
Description
RES, PULSE, 1210, 300 OHM, 5%, 0
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Length :
3.2 mm
Width :
2.5 mm
Height :
0.55 mm
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Voltage Rating :
200 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Application :
High Power
Resistance :
300 Ohms
Datasheets
RPC1210JT300R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT300R-HP
RPC Series, Thick Film, 300 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C