RPC1210JT1R80
Mfr.Part #
RPC1210JT1R80
Description
RES, PULSE, 1210, 1.8 OHM, 5%, 0
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Width :
2.5 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.8 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Application :
Automotive Grade
Length :
3.2 mm
Height :
0.55 mm
Datasheets
RPC1210JT1R80
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT1R80
RPC Series, Thick Film, 1.8 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C