RPC1210JT100R-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC1210JT100R-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 1210, 100 OHM, 5%, 0
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Width :
2.5 mm
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Failure Rate :
Voltage Rating :
200 V
Tolerance :
±5%
Height :
0.55 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
100 Ohms
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Length :
3.2 mm
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Series :
RPC
Application :
High Power
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RPC1210JT100R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210JT100R-HP
RPC Series, Thick Film, 100 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C