RPC1210FT9R10-HP
Mfr.Part #
RPC1210FT9R10-HP
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, PULSE, 1210, 9.1 OHM, 1%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thick Film
Application :
High Power
Width :
2.5 mm
Product Status :
Active
Voltage Rating :
200 V
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.55 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
RPC
Length :
3.2 mm
Resistance :
9.1 Ohms
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Composition :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Datasheets
RPC1210FT9R10-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210FT9R10-HP
RPC Series, Thick Film, 9.1 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C