RPC1210FT3R60-HP
Mfr.Part #
RPC1210FT3R60-HP
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, PULSE, 1210, 3.6 OHM, 1%, 0
Resistance :
3.6 Ohms
Application :
High Power
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Width :
2.5 mm
Length :
3.2 mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Voltage Rating :
200 V
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Height :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RPC1210FT3R60-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210FT3R60-HP
RPC Series, Thick Film, 3.6 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C