RPC1210FT3R00-HP
Mfr.Part #
RPC1210FT3R00-HP
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, PULSE, 1210, 3 OHM, 1%, 0.7
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Application :
High Power
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Resistance :
3 Ohms
Length :
3.2 mm
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Technology :
RPC
Height :
0.55 mm
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Width :
2.5 mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Failure Rate :
Datasheets
RPC1210FT3R00-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1210FT3R00-HP
RPC Series, Thick Film, 3 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C