RPC1206JT4K30-HP
Mfr.Part #
RPC1206JT4K30-HP
Description
RES, PULSE, 1206, 4.3 KOHM, 5%,
Thick Film
Voltage Rating :
200 V
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Status :
Active
Height :
0.55 mm
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Length :
3.2 mm
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Resistance :
4.3 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
High Power
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Datasheets
RPC1206JT4K30-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT4K30-HP
RPC Series, Thick Film, 4.3 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C