RPC1206JT430R
Mfr.Part #
RPC1206JT430R
Description
RES 430 OHM 5% 1/3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
333mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
660.4μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Series :
RPC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
430Ohm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RPC1206JT430R
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT430R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 430Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C