RPC1206JT27K0-UP
Mfr.Part #
RPC1206JT27K0-UP
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, PULSE, 1206, 5%, 27 KOHM, 0
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
27kOhm
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RPC1206JT27K0-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT27K0-UP
RPC Series, Thick Film, 27kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C