RPC1206JT240K-UP
Mfr.Part #
RPC1206JT240K-UP
Description
RES, PULSE, 1206, 5%, 240 KOHM,
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Datasheets
RPC1206JT240K-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT240K-UP
RPC Series, Thick Film, 240kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C