RPC1206JT1R30-HP
Mfr.Part #
RPC1206JT1R30-HP
Description
RES, PULSE, 1206, 1.3 OHM, 5%, 0
RPC
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Status :
Active
Features :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
AEC-Q200
Technology :
Thick Film
Width :
1.6 mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistance :
1.3 Ohms
Voltage Rating :
200 V
Failure Rate :
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Length :
3.2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RPC1206JT1R30-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT1R30-HP
RPC Series, Thick Film, 1.3 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C