RPC1206JT1K30-HP
Mfr.Part #
RPC1206JT1K30-HP
Description
RES, PULSE, 1206, 1.3 KOHM, 5%,
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.3 kOhms
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RPC1206JT1K30-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206JT1K30-HP
RPC Series, Thick Film, 1.3 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C