RPC1206FT43K0-HP
Mfr.Part #
RPC1206FT43K0-HP
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, PULSE, 1206, 43 KOHM, 1%, 0
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Length :
3.2 mm
Height :
0.55 mm
Application :
High Power
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
43 kOhms
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage Rating :
200 V
Width :
1.6 mm
Datasheets
RPC1206FT43K0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206FT43K0-HP
RPC Series, Thick Film, 43 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C