RPC1206FT13R0-UP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC1206FT13R0-UP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 1206, 13 OHM, 1%, 0.
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Resistance :
13 Ohms
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
High Power
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Width :
1.6 mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
3.2 mm
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Series :
RPC
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Voltage Rating :
500 V
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Height :
0.55 mm
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Datasheets
RPC1206FT13R0-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206FT13R0-UP
RPC Series, Thick Film, 13 Ohms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C