RPC1206FT120R-HP
Mfr.Part #
RPC1206FT120R-HP
Description
RES, PULSE, 1206, 120 OHM, 1%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
RPC
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance :
±1%
Width :
1.6 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Ratings :
AEC-Q200
Features :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
120 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Height :
0.55 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Voltage Rating :
200 V
Length :
3.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RPC1206FT120R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC1206FT120R-HP
RPC Series, Thick Film, 120 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C