RPC0805JT62K0-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT62K0-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 62 KOHM, 5%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Failure Rate :
Package :
Digi-Reel?
0805 (2012 Metric)
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Series :
RPC
Length :
2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.4W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
0.5 mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
400 mW
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
150 V
Resistance :
62 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Width :
1.2 mm
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Application :
High Power
Datasheets
RPC0805JT62K0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT62K0-HP
RPC Series, Thick Film, 62 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C