RPC0805JT620K-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT620K-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 620 KOHM, 5%,
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
2 mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.4W
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package :
Resistance :
620 kOhms
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Height :
0.5 mm
Width :
1.2 mm
Package :
Digi-Reel?
Technology :
Thick Film
Power Rating :
400 mW
Features :
RPC
Application :
High Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RPC0805JT620K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT620K-HP
RPC Series, Thick Film, 620 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C