RPC0805JT560K-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT560K-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 560 KOHM, 5%,
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Resistance :
560 kOhms
Datasheets
RPC0805JT560K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT560K-HP
RPC Series, Thick Film, 560 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C