RPC0805JT4K70-UP
Mfr.Part #
RPC0805JT4K70-UP
Description
RES, PULSE, 0805, 5%, 4.7 KOHM,
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
4.7kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RPC0805JT4K70-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT4K70-UP
RPC Series, Thick Film, 4.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C