RPC0805JT470R-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT470R-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 470 OHM, 5%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Width :
1.2 mm
Resistance :
470 Ohms
Length :
2 mm
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Thick Film
Application :
High Power
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.4W
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Voltage Rating :
150 V
Height :
0.5 mm
Power Rating :
400 mW
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RPC0805JT470R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT470R-HP
RPC Series, Thick Film, 470 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C