RPC0805JT470K-UP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0805JT470K-UP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0805, 5%, 470 KOHM,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RPC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
470kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RPC0805JT470K-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT470K-UP
RPC Series, Thick Film, 470kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C