RPC0805JT300K-UP
Mfr.Part #
RPC0805JT300K-UP
Description
RES, PULSE, 0805, 5%, 300 KOHM,
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
300kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RPC0805JT300K-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT300K-UP
RPC Series, Thick Film, 300kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C