RPC0805JT2R40-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT2R40-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 2.4 OHM, 5%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Product Status :
Active
Series :
RPC
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
2.4 Ohms
Power (Watts) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Datasheets
RPC0805JT2R40-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT2R40-HP
RPC Series, Thick Film, 2.4 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C