RPC0805JT27R0-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT27R0-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 27 OHM, 5%, 0.
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2 mm
Voltage Rating :
150 V
Technology :
RPC
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Power Rating :
400 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.4W
Failure Rate :
Resistance :
27 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Features :
AEC-Q200
Height :
0.5 mm
Tolerance :
±5%
Width :
1.2 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Application :
High Power
Datasheets
RPC0805JT27R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT27R0-HP
RPC Series, Thick Film, 27 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C