RPC0805JT240R-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT240R-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 240 OHM, 5%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
150 V
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Series :
RPC
Application :
High Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Features :
0805 (2012 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
1.2 mm
Height :
0.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
240 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
400 mW
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Datasheets
RPC0805JT240R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT240R-HP
RPC Series, Thick Film, 240 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C