RPC0805JT240K-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT240K-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 240 KOHM, 5%,
0805 (2012 Metric)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
240 kOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.4W
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Datasheets
RPC0805JT240K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT240K-HP
RPC Series, Thick Film, 240 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C