RPC0805JT220R-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT220R-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 220 OHM, 5%, 0
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
220 Ohms
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
RPC
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Length :
2 mm
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Failure Rate :
Width :
1.2 mm
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
150 V
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.4W
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Power Rating :
400 mW
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RPC0805JT220R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT220R-HP
RPC Series, Thick Film, 220 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C