RPC0805JT15R0-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT15R0-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 15 OHM, 5%, 0.
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.5 mm
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
150 V
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
15 Ohms
Width :
1.2 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.4W
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Power Rating :
400 mW
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Datasheets
RPC0805JT15R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT15R0-HP
RPC Series, Thick Film, 15 Ohms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C