RPC0805JT120K-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0805JT120K-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0805, 120 KOHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.4W
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Resistance :
120 kOhms
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Width :
1.2 mm
Series :
RPC
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
150 V
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
400 mW
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
High Power
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RPC0805JT120K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT120K-HP
RPC Series, Thick Film, 120 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C