RPC0805FT68R0-UP
Mfr.Part #
RPC0805FT68R0-UP
Description
RES, PULSE, 0805, 68 OHM, 1%, 0.
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.2 mm
Resistance :
68 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage Rating :
400 V
Height :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Length :
2 mm
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Datasheets
RPC0805FT68R0-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805FT68R0-UP
RPC Series, Thick Film, 68 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C