RPC0805FT430R-UP
Mfr.Part #
RPC0805FT430R-UP
Description
RES, PULSE, 0805, 430 OHM, 1%, 0
Tolerance :
±1%
Resistance :
430 Ohms
Width :
1.2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Height :
0.5 mm
Voltage Rating :
400 V
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RPC0805FT430R-UP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805FT430R-UP
RPC Series, Thick Film, 430 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C