RPC0805FT180R-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0805FT180R-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0805, 180 OHM, 1%, 0
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.2 mm
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Resistance :
180 Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Height :
0.5 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
150 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series :
RPC
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Application :
High Power
Power (Watts) :
0.4W
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Package :
Digi-Reel?
Power Rating :
400 mW
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Composition :
Thick Film
Datasheets
RPC0805FT180R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805FT180R-HP
RPC Series, Thick Film, 180 Ohms, 0.4W, ±1%, -55°C ~ 155°C